Формування соціологічної уяви у студентів технічних закладів освіти в процесі викладання соціології
DOI:
https://doi.org/10.20535/2308-5053.2021.4(52).248128Ключові слова:
соціологія, соціологічна уява, методи викладання соціологіїАнотація
Стаття присвячена проблемі формування соціологічної уяви в процесі викладання соціології студентам, що навчаються в технічних закладах освіти. Уточнюється поняття «соціологічна уява», введене в науковий обіг американським соціологом Р. Міллсом. Доводиться, що концепт соціологічної уяви набув статусу одного з основних у сучасній соціології і став відігравати важливу освітню роль, а в соціологічній науці, відповідно, – методологічну та методичну. Звертається увага на особливості викладання соціології в технічних освітніх закладах, а з огляду на це ставиться проблема щодо формування соціологічної уяви у студентів. Справа в тому, що соціологія в технічних закладах освіти не є фаховою, тому викладається вона виключно як загальноосвітня дисципліна світоглядного спрямування. Мета викладання соціології в таких вищих навчальних закладах полягає в тому, щоби сприяти формуванню у студентів соціологічної уяви, тобто сприяти майбутнім спеціалістам інженерно-технічного напряму розвинути у собі вміння мислити соціально, тобто адекватно сприймати, осмислювати й тлумачити соціальні процеси та явища, аналізувати та бути готовими вирішувати складні соціальні проблеми. Розв’язання даного завдання передбачає застосування таких методик викладання соціології, які були би пов’язані з конкретною практикою сучасного суспільства, з урахуванням загальнолюдських і професійних інтересів майбутніх фахівців. Аналізується власний досвід викладання соціології в Національному транспортному університеті. Наводяться приклади використання різних методів викладання соціології, що спрямовані на формування соціологічної уяви, які дозволяють студентам сприймати оточуючий їх соціальний світ і співвідносити власні фахові проблеми із загальнозначущими соціальними проблемами, виховують та формують їх громадянську позицію та підвищують загальнокультурний рівень.
Посилання
Giddens, A. Sociology (fifth edition). Cambridge: Polity, 2006. P. 4–7. URL : https://www.shortcutstv.com/text/giddens5th.pdf.
Sztompka, P. Shaping Sociological Imagination: The Importance of Theory. in J. Alexandrer, G.T. Marx, and C.L. Williams (Eds), Self, structure and beliefs: Explorations in sociology. Berkeley : University of California Press. 2004. P. 254–267.
Руденко Р.И. Практикум по социологии : учебное пособие для вузов Москва : Юнити-Дана, 1999. 447 с.
Mills C. W. The Sociological Imagination, Oxford University Press. London, 1959. 243 p.
Тарасенко В., Чепак В. К вопросу о разработке методик преподавания социологии. Социологические исследования. 2010. № 2. С. 170–182.
Примуш М.В. Загальна соціологія. Киев : Видавництво «Професіонал», 2004. 592 с.
Touraine, A. Le retour de l’acteur. Essai de sociologie. Paris : Librairie Arthème Fayard, 1984, 350 p. Collection : Mouvements, no 3. URL : http://classiques.uqac.ca/contemporains/touraine_alain/retour_de_acteur/retour_de_acteur.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.