Повноваження Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України щодо нормативно-правового регулювання захисту інформації з обмеженим доступом
DOI:
https://doi.org/10.20535/2308-5053.2021.№2(50).242902Ключові слова:
захист інформації, інформація з обмеженим доступом, інформаційна безпека, Держспецзв’язкуАнотація
У цій статті продовжується авторське дослідження питання правового регулювання інформації з обмеженим доступом та захисту цього виду інформації. Визначаються та аналізуються також питання захисту інформації з обмеженим доступом у Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України. Крім цього, у дослідженні визначаються та аналізуються повноваження Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в частині правового (нормативноправового) регулювання захисту інформації з обмеженим доступом, у тому числі для внутрішнього застосування органами і підрозділами, які входять до структури управління цього державного органу. Встановлено, що акти регулювання центрального органу виконавчої влади у структурі Держспецзв’язку, які за загальним правилом не можуть визнаватися законодавством, безумовно, чинять вплив на галузь захисту інформації чи її окрему сферу. Такі акти видаються в межах наданих повноважень у розвиток актів законодавства, які мають вищу юридичну силу та входять до внутрішньогалузевої системи нормативно-правового регулювання питань захисту інформації з обмеженим доступом. Визначено, що правове регулювання захисту інформації з обмеженим доступом на рівні внутрішньовідомчих актів – актів організаційно-розпорядчого характеру в Держспецзв’язку має свої особливості, в тому числі, зважаючи на вид інформації з обмеженим доступом. Вони органічно доповнюють і визначають відомчі особливості правового регулювання питань захисту інформації з обмеженим доступом у Держспецзв’язку порівняно із загальнодержавною системою. Особливість нормативно-правового регулювання захисту інформації з обмеженим доступом для Держспецзв’язку полягає у проведенні у вказаному державному органі значного обсягу нормотворчої роботи для забезпечення прийняття центральним органом виконавчої влади у структурі Держспецзв’язку в межах наданих йому повноважень і на виконання нормативноправових актів, які регулюють суспільні відносини у галузі захисту інформації з обмеженим доступом, масиву нормативних документів (актів), які дозволяють рухатися галузі у ногу з часом. Зокрема, такі нормативні акти видаються Адміністрацією Держспецзв’язку для встановлення дозвільного порядку проведення робіт із захисту інформації для власних потреб.
Посилання
Коц Д.В. Система нормативно-правових актів, що регулюють захист інформації з обмеженим доступом. Збірник наукових праць “Juris Europensis Scientia”. 2020. № 4. С. 138–142.
Фонд нормативних документів у сфері технічного та криптографічного захисту інформації / Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України : вебсайт. URL: http://195.78.68.84/dsszzi/ control/uk/ publish/article?art_id=302366&cat_id=89734 (дата звернення: 15.11.2020).
Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України : Закон України від 23.02.2006 № 3475-IV. Відомості Верховної Ради (ВВР). 2006. № 30, ст. 258.
Положення про Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації : Постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 411 / Верховна Рада України : вебсайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/411-2014-%D0%BF#Text (дата звернення: 15.04.2021).
Уряд доручив Адміністрації Держспецзв’язку організовувати акредитацію з питань безпеки українських інформаційно-комунікаційних систем для оброблення інформації НАТО з обмеженим доступом. Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України : вебсайт. URL: https://cip.gov.ua/ua/news/uryad-doruchiv-administraciyi-derzhspeczv-yazku-or ganizovuvatiakreditaciyu-z-pitan-bezpeki-ukrayinskikh-informaciino-komunika ciinikh-sistem-dlya-obroblennyainformaciyi-nato-z-obmezhenim-dostupom (дата звернення: 15.04.2021).
Петров С.Г. Проблеми захисту державних електронних інформаційних ресурсів у контексті цифрових трансформацій і цифровізації в Україні. Електронне наукове видання «Порівняльно-аналітичне право». 2020. № 3. С. 126–132.
Юрій Щиголь: Національну безпеку монетизувати не можна. LB.ua : вебсайт. URL: https://lb.ua/ news/2021/03/04/479108_yuriy_shchigol_ natsionalnu_bezpeku.html (дата звернення: 16.04.2021).