Упровадження штучного інтелекту в трудові відносини: перспективи правового регулювання
DOI:
https://doi.org/10.20535/2308-5053.2021.№2(50).242876Ключові слова:
штучний інтелект, електронна особа, роботи, суб’єкт трудового права, принцип рівності та заборони дискримінації у сфері праці, трудові відносиниАнотація
Стаття присвячена дослідженню перспектив правового регулювання штучного інтелекту у сфері трудових відносин. Позначені тенденції, властиві процесам цифровізації, що впливають на сферу праці та право, а також прогнозовані зміни, які відбуваються в галузі трудового права. Трудове право виникло і сформувалося в період індустріального суспільства. Тому переважна більшість його норм і інститутів не розраховані на зміни, що відбуваються в сучасному цифровому суспільстві, не враховують потреби сучасного ринку праці і не здатні всебічно захистити інтереси його учасників. У статті досліджено питання трансформації місця і ролі працівника та штучного інтелекту в процесі праці у цифровій економіці. Визначено, що з розвитком штучного інтелекту буде розширено коло суб’єктів трудового права. Із набуттям правового статусу «електронної особи» у цивільному праві «розумні» роботи зможуть отримати статус суб’єкта і в трудових правовідносинах. Акцентовано увагу на появі працівників з нейропротезами, що поновлюють або посилюють природні здатності людини. Унаслідок чого необхідно буде визначати правовий статус принаймні трьох категорій працівників: - працівників з інвалідністю, які потребують нейропротез за медичними показаннями; - працівників, які виявили бажання встановити нейропротез без медичних показань: - працівників, які не використовують біотехнологічні засоби. Зроблено висновок, що модернізація Трудового права буде йти по шляху розширення кола суб’єктів трудових відносин і самого змісту терміну «працівник». Наявність або відсутність доступу до технологій сформує нові форми нерівності як у сполученні «працівник- працівник», так і «працівник-робот (ШІ)». Отже, принцип рівності у трудових правах та заборони дискримінації у сфері праці має бути модернізовано і сформульовано з урахуванням нових реалій.
Посилання
Eidenmueller H. The rise of robots and the law of humans. Oxford Legal Studies Research Paper, 2017. No. 27. URL: https://ssrn.com/abstract=2941001.
Korinek A. Labor in the age of automation and artificial intelligence. URL: https://econfip.org/wp-content/ uploads/2019/02/6.Labor-in-the-Age-of-Automation-andArtificial-Intelligence.pdf.
Webb M. The impact of artificial intelligence on the labor market. 2020. URL: https://web.stanford.edu/ ~mww/webb_jmp.pdf.
Filipova I.A. Labour Law: Challenges of Digital Society. Pravo. Zhurnal Vysshey shkoly ekonomiki, (2020), no 2, pp. 162–182 (in Russian).
Радутний О.Е., Штучний інтелект як суб’єкт злочину. Інформація і право. № 4(23) /2017. С. 106–115.
Колот А.М. Майбутнє світу праці та соціально-трудового розвитку очима відомих економістів. Соціально-трудові відносини: теорія та практика. 2016. № 1. С. 8–21.
Азьмук Н.А. Штучний інтелект у процесі праці у цифровій економіці: нові виклики та можливості. Економічний вісник Донбасу. 2019. № 3(57). С. 137–145.
Трудове право України [текст] підручник / За загальною редакцією М.І. Іншина, В.Л. Костюка, В.П. Мельника. Вид. 2-ге, перероб. і доп. Київ : Центр учбової літератури, 2016. 472 с.
Трудове право : підручник [для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл.] / В.В. Жернаков, С.М. Прилипко, О.М. Ярошенко та ін. ; за ред. В.В. Жернакова. Харків : Право, 2012. 496 с.
Трансформация правового регулирования труда в цифровом обществе. Искусственный интеллект и трудовое право:научное издание / И.А. Филипова. Нижний Новгород : Нижегородский госуниверситет им. Н.И. Лобачевского, 2019. 89 с.
David Ho Researchers develop AI system for detecting COVID-19 in CT images. April 28, 2021. URL: https://newsyou.info/iskusstvennyj-intellekt-nauchili-proyavlyat-covid-19-v-kt-snimka.
White Paper on Artificial Intelligence: a European approach to excellence and trust, 19 February 2020. URL: https://ec.europa.eu/info/publications/white-paper-artificial-intelligence-european-approachexcellence-and-trust_en.
Олександр Вольф Штучний інтелект допомагає людям з інвалідністю. URL: https://www.prostir.ua/ ?news=shtuchnyj-intelekt-dopomahaje-lyudyam-z-invalidnistyu.