Будівля суду чи палац правосуддя? (Погляд із позицій судового символізму)
DOI:
https://doi.org/10.20535/2308-5053.2021.1(49).233037Ключові слова:
судова символіка, будівля суду, палац правосуддя, Кловський палацАнотація
У статті здійснюється аналіз символічного виміру будівлі суду в загальному значенні його соціального покликання. З позицій судового символізму описуються деякі відомі будівлі суду у різних європейських країнах, зокрема в Україні. Зазначається, що від часу своєї появи суд як один із найважливіших соціальних інститутів відзначався особливим відношенням до місця чи споруди, де відбувалися його засідання. У Стародавньому Римі, відповідно до уявлень про необхідність освячення (структурування, наповнення його змістом, відділення від неосвяченого, буденного) простору, в якому відбувалися значущі для громадян дії та процеси, суд здійснювався на форумі чи в сакральних приміщеннях, які нерідко збігалися і з храмами. У середньовічній Європі суди проводилися також у найбільш привілейованих приміщеннях – палацах володарів, храмах, на головних площах. У магістратах, де містилася міська влада, зали судових засідань були одними з найурочистіших, їхні інтер’єри були прикрашені творами мистецтва, що стосувалися справедливості й суду. Донині за можливості будівлі судів зводяться з наміром підкреслити високу соціальну значущість виконання справедливості, що виражається в архітектурних формах (зокрема, наслідування класичних взірців зодчества, які були спільними часто для публічних, храмових і палацових споруд як найважливіших у локальній спільноті чи країні) та сучасних концептуальних рішеннях архітекторів, які вдало підкреслюють домінантні риси судочинства – прозорість, рівність. Будівлі суду виражали своїм зовнішнім виглядом та внутрішнім облаштуванням, що справедливість, яка тут здійснюється, є одним із конституюючих фундаментів суспільства. Споруди судів, окрім суто утилітарного призначення й практичності, мали виразний символічний вимір, передаючи цінність категорії справедливості. Сучасні окремі українські суди також вписуються у загальну європейську традицію підкреслення важливості цього інституту величними спорудами, які водночас постають архітектурними окрасами міст. Окреме місце в символіці будівлі суду як судового символу займають сходи, які символічно виражають підняття людини у зали, де реалізується справедливість та приймаються найважливіші юридичні рішення.
Посилання
Васьковский, Е.В. Организация адвокатуры. Часть I. Очеркъ всеобщей исторіи адвокатуры. Санкт-Петербург: Изданіе юридическаго книжнаго магазина Н.К. Мартынова, 1983. С. 46.
Stępień, M. Symbolika architektury sądowej. Przypadek Constitution Hill w Johannesburgu. Samorząd terytorialny, architektura, dzieła sztuki, prawo. Kraków : Studio Cubus, 2018. P. 68.
Кэрлот, Х.Э. 1994. Словарь символов. Москва: „REFL-book». С. 365–367
Остащук, І.Б. Християнський сакральний символізм: релігієзнавчо-філософський дискурс: монографія. Київ: Автограф, 2011.
Дворецкий, И.Х. Латинско-русский словарь. 9-е изд., стереотип. Москва: Рус. яз. – Медиа, 2005.
Говорун, К. Риштовання Церкви: вбік постструктуральної еклезіології. Київ: Дух і літера, 2019. С. 45–46.
Топоров, В.Н. Пространство и текст. Текст: семантика и структура. Москва: Наука, 1983. 227–284.
Макінтайр, Е. Після чесноти: Дослідження з теорії моралі / пер. з англ. К.: Дух і літера, 2002. С. 257.
Kronika chrześcijaństwa. Przekład z języka niemieckiego. Warszawa. S. 168.
Ryś, G. 1998. Inkwizycja. Kraków: Znak., 1998. S. 34.
Southern, R. W. Western Society and Church in the Middle Ages. Penguin Books, 1970. P. 15.
р. – Витяг зі статуту короля Яна Ольбрахта про урядників і місце проведення старостинських судів. Історія державної служби в Україні. У п’яти томах. Том 3. Документи і матеріали. V ст. до н. е. – 1774 р. Київ: Ніка-Центр, 2009. С. 123.
Прокопенко, М. Як судилися шляхтичі і що входило до їхнього кодексу честі. Пояснює історик Наталія Старченко. Режим доступу: https://nmiu.org/bloh/item/11-yak-sudylysia-shliakhtychi-i-shchovkhodylo-do-ikhnoho-kodeksu-chesti-poiasniuie-istoryk-nataliia-starchenko
Elhagla, Khaled, Nassar, Dina M. & Ragheb, Mohamed A. Iconic buildings’ contribution toward urbanism, Alexandria Engineering Journal, 2020, Volume 59, Issue 2. Р. 803.
Che cosa é la Corte Constituzionale. https://www.cortecostituzionale.it/documenti/download/pdf/ lacorte_depliant.pdf
The Supreme Court of Justice of the Republic of Austria: https://www.ogh.gv.at/en.
The State of Israel. The Judicial Authority. https://supreme.court.gov.il/sites/en/Pages/home.aspx.
Bardski, K. Bóg jako sprawiedliwy sędzia w symbolicznej ikonosferze biblijnej starożytności chrześcijańskiej i średniowiecza. Verbum Vitae, 2014. S. 148.
Цатурова, С. К. Людовик IX Святой – отец правосудия. Средние века, 2013. Вып. 74 (3/4).
Siedziba Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy. http://www.sn.pl/osadzienajwyzszym/SitePages/ Siedziba.aspx
Ковалинський В. В. Кловський палац, 2006. http://esu.com.ua/search_articles.php?id=8537.
Марущак, О. Найзагадковіший палац Києва: будинок на Печерську пережив кілька воєн і вражає своєю красою. 2016. https://kiev.segodnya.ua/ua/kiev/kwheretogo/samyy-zagadochnyy-dvorec-kievadom-na-pecherske-perezhil-neskolko-voyn-i-porazhaet-svoey-krasotoy-infografika-732609.html.
Андерхилл, Э. Мистицизм. Опыт исследования природы и законов развития духовного сознания человека. Пер. с англ. Киев: «София», Ltd, 2000. С. 451.
The Holy Stairs. Scala Santa Roma. https://www.scala-santa.com/en/the-holy-stairs.
Медведева Е. Отель «Савой»: в XX веке эта гостиница была лучшим зданием в Виннице. Фокус, 13 октября 2019. https://focus.ua/beautiful/441908-otel_savoi_ot_roskoshi_do_suda
Вінницький апеляційний адміністративний суд «оселиться» в центрі міста. Судова влада України, 16 липня 2010. https://cn.arbitr.gov.ua/archive/3925.
Вінниця.info: «Будівлю «Савою», що в центрі Вінниці, передали у власність держави». 7 ААС, 6 грудня 2018 р. https://7aac.gov.ua/en/tag/vlasnist-derzhavi.
На Вінниччині відбулось офіційне відкриття відновленої будівлі Сьомого апеляційного адміністративного суду. Вінницька обласна державна адміністрація, 10 липня 2019 р. http://www.vin.gov.ua/ news/ostanni-novyny/19941-na-vinnychchyni-vidbulos-ofitsiine-vidkryttia-vidnovlenoi-budivli-somohoapeliatsiinoho-administratyvnoho-sudu
Гнедич, П.П. История искусств. Живопись. Скульптура. Архитектура. Москва: Изд-во Эксмо, 2006. С. 250.
Час Одеси за 23 серпня 2019. Первый городской. Одесса. https://www.youtube.com/ watch?v=UeZso6_GYeY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3nt9LIS6-wst1BG4n8ELUKxFmbOyHao4Nk PHqwlPL1CLXmivgPAds-Gdc.